felsmann_2.jpg

Kamień Paula Felsmanna - odsłonięty

      W obecności władz miasta, członków Towarzystwa Przyjaciół Bielawy i mieszkańców, odbyła się uroczystość odsłonięcia historycznego pomnika poświęconego Paulowi Felsmannowi. Odsłonięcia pamiątkowego kamienia dokonali 21 maja przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Stróżyk, burmistrz Ryszard Dźwiniel i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Rafał Brzeziński.

      Paul Felsmann żył na przełomie XIX i XX wieku i był osobą powszechnie szanowaną w naszym mieście. Został zapamiętany jako społecznik, organizator ruchu turystycznego w Górach Sowich i wieloletni przewodniczący bielawskiego Towarzystwa Sowiogórskiego. Po jego śmierci, lokalna społeczność 21 maja 1921 roku postawiła  pamiątkowy kamień, który stanął na dzisiejszej Górze Maciek (dawniej Heidelberg). Po II Wojnie Światowej o pomniku zapomniano i przez długie lata porastała go górska roślinność.

      Dzięki determinacji lokalnych historyków, członków Towarzystwa Przyjaciół Bielawy i władz miasta, udało się kamień odnaleźć i wyeksponować w nowym miejscu – w pobliżu Bielawskiej Placówki Muzealnej przy ulicy Piastowskiej.
     Należy zaznaczyć, że kamień upamiętnia postać Paula Felsmanna ale jest również symbolem pamięci mieszkańców Bielawy o naszym dziedzictwie i poprzednikach na bielawskiej ziemi.