__front_thumb_park_miejski_1.jpg

Ekologiczne Ogrody Dydaktyczne

 

 

"Ekologiczne Ogrody Dydaktyczne w Bielawie dla NATURY 2000"

Projekt realizowany w ramach działania 4.7 „Ochrona bioróżnorodności i edukacja ekologiczna”.  Priorytet IV Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska (Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne).

Całkowita wartość projektu: 2.299.999,99 zł

Wartość dofinansowania: 1.954.770,00 zł

Nowe alejki, ławki, oświetlenie, ogrody z ciekawą roślinnością oraz całkowicie odnowione i połączone stawy wodne – tak będzie wyglądać w przyszłym roku Park Miejski. Bielawa pozyskała ogromną dotację z funduszy unijnych w wysokości 2 mln złotych na to, by park stał się prawdziwą atrakcją dla mieszkańców i turystów, a także ekologiczną perełką na skalę regionu. Do inwestycji miasto dołoży z własnego budżetu jedynie 300 tys. złotych.

- Od kilku lat staraliśmy się zdobyć fundusze, dzięki którym Park Miejski stałby się miejscem ciekawym przyrodniczo oraz zyskał nową funkcję. Jestem przekonany, że nasza propozycja spodoba się zarówno dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym, a nawet ekologom – przekonuje burmistrz Ryszard Dźwiniel.

W ciągu kilku miesięcy 2014 roku park zmieni się w ulubione miejsce spacerowiczów oraz miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pojawią się tutaj estetyczne alejki, nowe oświetlenie, dodatkowa roślinność oraz miejsce do rozmów o ekologii.

Jednak największą zmianą, jaką z pewnością zauważy każdy mieszkaniec, będą odnowione i połączone stawy wodne, po których będzie można pływać łódkami i kajakami.

Przyrodę podziwiać będzie można nie tylko z wody, ale także z pewnej wysokości. Na terenie parku  wybudowany zostanie trakt linowy, który szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym mieszkańcom.

Inwestycja w parku stanie się okazją do zaprezentowania mieszkańcom i turystom cennych obszarów przyrodniczych. Na jego terenie powstaną tematyczne i oznakowane ogrody z interesującymi gatunkami roślin.

Park wzbogaci się również o nowe ławki, tablice informacyjne dotyczące pomników przyrody i siedlisk zwierzęcych. Warto wspomnieć, że tematem przewodnim prac, jakie zrealizowane zostaną w przyszłym roku, będzie Natura 2000.