__front_thumb___front_thumb_icpe_otwarcie_3int.jpg

Interaktywne Centrum Poszanowania Energii

Miasto 02/11/2012 09:33, autor: Adrianna Pasiniewicz

      Jeszcze do niedawna niewiele osób słyszało o starym i niszczejącym budynku przepompowni wody, po byłym zakładzie włókienniczym Bielbaw. Jednak kilka miesięcy temu władze miasta dostrzegły w nim ogromny potencjał i postanowiły pozyskać pieniądze na remont obiektu.

      Na bazie znajdujących się w budynku zabytkowych, jedynych tego typu pomp w Polsce i Europie, miasto postanowiło utworzyć Interaktywne Centrum Poszanowania Energii, wyposażone m.in. w laboratorium i urządzenia służące produkcji energii do celów edukacyjnych. Projekt był na tyle interesujący, że wsparły go finansowo Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (1,35 mln zł), a także Niemiecka Fundacja Ochrony Środowiska DBU (500 tys. zł).

      Modernizacja obiektu w okolicach ulicy Sportowej trwała 18 miesięcy. W tym czasie poprzemysłowy budynek został gruntownie odrestaurowany, zarówno w środku jak i na zewnątrz. W pobliżu obiektu wybudowano parking i wykonano nowy most nad potokiem, który ma ułatwić dojazd autokarom.

      Oficjalne otwarcie Interaktywnego Centrum Poszanowania Energii odbyło się 20 września. Udział wzięli w nim m.in. przedstawiciele Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska DBU i Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu.

      Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Burmistrz Bielawy Ryszard Dźwiniel i przedstawiciel DBU Ulrich Witte, który powiedział, że projekt Centrum wpisuje się nie tylko w koncepcję rozwoju miasta i działalności niemieckiej fundacji, ale przede wszystkim Unii Europejskiej. Ulrich Witte dodał, że Bielawa staje się jednym z najważniejszych ośrodków edukacji ekologicznej w Polsce i Europie.

       W trakcie uroczystości gratulacje na ręce władz miasta złożyli m.in. posłanka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i profesor Stanisław Januszewski z Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, który od początku był wielkim zwolennikiem tego projektu.
Interaktywne Centrum Poszanowania Energii będzie dostępne dla mieszkańców i turystów od początku przyszłego roku.