sp10_koniec_3.jpg

"Dziesiątka" jak nowa

Jest ładna i kolorowa – tak mówią o swojej podstawówce uczniowie bielawskiej Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Sportowymi. Mają powody do zadowolenia ponieważ przed kilkoma dniami zakończył się remont budynku, który kosztował 1,6 mln złotych.

Efekty modernizacji są duże, a najbardziej zauważalną zmianą jest oczywiście nowa elewacja, która stała się wizytówką „dziesiątki”. Budynek nie tylko nabrał pięknych barw, ale dzięki termomodernizacji, wymianie instalacji centralnego ogrzewania  i pomp obiegowych oraz zamontowaniu termostatów, stał się również znacznie tańszy w utrzymaniu. Na poprawę rachunku ekonomicznego będzie miała także wpływ wymiana oświetlenia na energooszczędne. W sumie na terenie szkoły zamontowano blisko 500 nowych, energooszczędnych żarówek.

Inwestycję współfinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przyznał miastu dotację w wysokości 687 tys. złotych. Dodatkowo NFOŚiGW udzielił Bielawie pożyczki na preferencyjnych warunkach w wysokości 916 tys. złotych.

Tegoroczna modernizacja była kontynuacją prac realizowanych od kilku lat na terenie Szkoły Podstawowej nr 10. Wcześniej miasto wybudowało boiska, plac zabaw oraz wymieniło okna i drzwi. Ponadto remontu doczekała się sala gimnastyczna, na której nie tylko odbywają się zajęcia z wychowania fizycznego, ale również spotkania drugoligowej siatkarskiej drużyny Bielawianki-Bester.

Mówiąc o modernizacjach warto dodać, że w ciągu ostatnich 6. lat Bielawa zainwestowała w miejskie szkoły i przedszkola ponad 22 mln zł. W większości pieniądze przeznaczone na rozwój oświaty pochodzą z Unii Europejskiej i budżetu państwa. Wartość pozyskanych funduszy sięga 17 mln zł, co stanowi 80% kosztów wszystkich modernizacji i remontów.