cit.jpg

Zdobywca Trzech Bielawskich Szczytów

Na terenie Gminy Bielawa w dość bliskim sąsiedztwie znajdują się trzy szczyty, w tym dwie wieże widokowe, tj. na Górze Parkowej oraz Kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Ze wszystkich trzech szczytów rozciąga się przepiękna panorama na miasto, góry i okolice.

1. Przyjazd około godziny 9.30

Przyjazd na parking przy ul. Berlinga (naprzeciwko Galerii Bielawskiej), przejście do Centrum Informacji Turystycznej, ul. Wolności 128 i zakup biletów wejściowych na wieżę widokową.

2. Wejście na wieżę widokową Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.

Wieża jest trzecią co do wysokości wieżą kościelną w Polsce i liczy sobie 101m. Na jej szczyt prowadzi ponad 300 schodów. Do dyspozycji turystów przygotowano cztery tarasy widokowe z urządzeniami teleoptycznymi oraz tablicami informacyjnymi na temat historii wieży oraz kościoła. Z wieży można podziwiać panoramę Gór Sowich, Wzgórz Bielawskich, a nawet Masywu Ślęży.

Czas przejścia: około 40 min. Przerwa na lody w kawiarni naprzeciwko kościoła.

 

3. Wejście na wieżę widokową na Górze Parkowej.

Góra Parkowa znajduje się w samm sercu miasta i wznosi się na wysokości 455m n.p.m. Jej największymi atrakcjami są: wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta i okolic oraz ścieżka edukacyjna "Góra Parkowa", urozmaicona tablicami informacyjnymi na temat miejscowej fauny i flory. Na szczyt prowadzą trzy szlaki spacerowe o zróżnicowanym stopniu trudności. Na szlaku znajduje się kilka miejsc do grillowania i odpoczynku. Wejście na wieżę bez opłaty.

Czas przejścia: pieszo z parkingu przy wieży kościelnej do wejścia do lasu od ul. Westerplatte około 30 min., na szczyt i z powrotem około 60 min.


4. W drodze powrotnej przerwa na grilla u podnóża Góry Parkowej

Czas przerwy: około 60 min.

5. Wejście na szczyt Łysej Góry

Przepięknie położone wzgórze majestatycznie wznosi się nad wschodnią częścią miasta na wysokości 365 m n.p.m. Roztacza się stąd wspaniała panorama Bielawy z widokiem na Góry Sowie. Razem z pobliskimi szczytami Gór Żmij i Dzikowiec cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników sportów ekstremalnych, tj. Paralotniarstwa i kolarstwa górskiego. Przed wojną z tej góry startowały szybowce. Na szczyt prowadzi ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Łysa Góra".

Czas przejścia: pieszo od Góry Parkowej do podnóża Łysej Góry około 30 min., na szczyt i z powrotem 45 min.

6. Powrót na parking

Powrót na parking przy ul. Wolności (naprzeciwko Galerii Bielawskiej). Możliwość zakupu pamiątek w Centrum Informacji Turystycznej.

Czas przejścia: około 30 min.

 

Ciekawe linki:

- www.bielawa.pl

- www.cit.barl-bielawa.pl